späť na hlavnú stránku

logos

 

BISKUP: FÍNSKI LUTERÁNI CHCÚ PATRIŤ DO KATOLÍCKEJ CIRKVI

 

Fínsko: „My, fínski luteráni, chceme patriť do Katolíckej cirkvi,“ vyhlásil luteránsky biskup z Helsínk Eero Huovinen v stredu 25. mája na talianskom Eucharistickom kongrese v Bari. V prednáške na tému ekumenizmus fínsky biskup najprv vyhlásil: „Martin Luther nemal nikdy v úmysle založiť novú cirkev, ale že ju chcel obnoviť. Preto je veľkou túžbou fínskych luteránov, aby patrili do Katolíckej Kristovej cirkvi! Spoločne s našimi katolíckymi sestrami a bratmi sa modlíme za to, aby sme boli jedno v Kristovi.“ V súvislosti s mottom „Bez nedele nemôžeme žiť“, pod ktorým sa niesol Eucharistický kongres, biskup povedal:
„Bez sviatosti Najsvätejšej Eucharistie, bez Krista a bez Boha nemôžeme žiť. Nedeľa je deň vzkriesenia Krista. A Eucharistia je sviatosť skutočnej prítomnosti Krista. Bez pravdy nemôže existovať jednota. Jednotu možno dosiahnuť iba prostredníctvom pravdy a lásky. Celým srdcom si želám, aby som mohol prežiť ten deň, keď budú luteráni a katolíci viditeľným spôsobom zjednotení.“
Spoločne s katolíkmi a inými kresťanskými vyznaniami oslávili fínski luteráni tento rok 850. výročie kresťanstva vo Fínsku. Dnes patrí do Luteránskej cirkvi 84 % z 5,2 miliónov Fínov.

 

zdroj: TK KBS (30. 05. 2005)
dátum: 23.VI.2005

späť na hlavnú stránku

[CNW:Counter]