späť na hlavnú stránku

biblická archeológia

 

 

JERUZALEM: ARCHEOLÓGOVIA OBJAVILI BIBLICKÝ RYBNÍK SILOE

 

Úžasný objav zamestnáva biblických archeológov na celom svete: je to rybník Siloe, kde Ježiš vrátil zrak slepému. Tento rybník mal zrejme rozmery olympijského bazéna. Od objavenia schodíkov k pôvodnej nádrži z čias Herodesa pokračovali izraelskí archeológovia vo vykopávkach a v 50 metrovej vzdialenosti našli roh nádrže s rozmermi 2500 štvorcových metrov.

V omietke vedci objavili mincu vyrazenú 50 rokov pred narodením Krista. Táto minca má hebrejský nápis „Rok štyri„ židovského povstania proti Rimanom. „To je podľa nášho počítania času rok 69, teda krátko pred zničením Jeruzalema,„ povedal archeológ Eli Schukrun v Jeruzaleme. Archeológ Ronni Reich z univerzity v Haife dúfa, že Grécky pravoslávny patriarchát dá tento pozemok k dispozícii archeológom, aby bolo možné úplne odkryť celé biblické miesto, kde podľa Svätého písma Ježiš vrátil zrak slepému.

„Vodnú nádrž využívali na veľké sviatky tisíce pútnikov, aby načerpali vodu pred obetnou službou v chráme,„ hovorí archeológ. Ako pred 2000 rokmi tak aj dnes ešte vyteká voda z prameňa Gihon, jediného zdroja vody v Jeruzaleme. Pre kráľa Herodesa však voda z prameňa Gihon nestačila na vybudovanie chrámu a udržiavanie obetnej služby. Preto dal priviesť vodu pre Jeruzalem ešte aj z prameňa Ain-Arub v 60 kilometrov vzdialenom Hebrone. Najprv sa viedla rúrami k Šalamúnovým rybníkom pri Betleheme a zbierala sa v troch obrovských nádržiach, ktoré existujú dodnes. Kamennými tlakovými rúrami sa potom vzácna tekutina viedla s výškovým rozdielom iba 4 metrov po dĺžke 20 kilometrov k chrámu a do Horného mesta, kde žila vznešená horná vrstva v palácoch a kde mal rímsky prokurátor Pilát svoje úradné sídlo. Odkrytá nádrž Siloe je ďalším dôkazom stavebnej činnosti Herodesa.

Po zničení Jeruzalema v roku 70 rybník Siloe zasypali. Jeho presné miesto upadlo do zabudnutia. Keď sa kresťanstvo stalo štátnym náboženstvom v Rímskej ríši, hľadali sa Ježišove pôsobiská. 200 metrov nad pôvodným rybníkom našli chrám, z ktorého vytekala von voda z prameňa Gihon. Tu postavili kaplnku. „Sme radi, že sa rímski kresťania mýlili. Tak zostalo pôvodné miesto neporušené. Teraz ho môžeme znovu objaviť tak, ako ho roku 69 ľudia opustili,„ hovorí Eli Schukrun. Vode z prameňa Gihon židovská, kresťanská i moslimská tradícia pripisuje liečivé účinky.

 

zdroj: KP/-zg-TK KBS

späť na hlavnú stránku

[CNW:Counter]